|
|
|
|||
|
|
|
|
| Lionel Grain-of-Wheat 14V Incandescent Bulb | |
|---|---|
| $1.99 ea | |
| Product Code: | Grain-of-Wheat--14V-Dyed |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Brightness | 35 Lumens |
| Common PN | Grain of Wheat |
| Base Type | Pre-Wired 12in Wires |
| No of Circuits | Single |
| No of Filaments | 1 |
| Globe Diameter | 3mm,5mm |
| Overall Length (MOL) | 10mm,13mm |
| Candle Power | 1-2 MSCP |
| Filament Design | C-2V |
| Average Rated Hours | 250 |
| Trade Name | Lionel |
| Beam Angle | ![]() |
| Nominal Voltage | 14 Volts |
| Voltage Range | ![]() |
| Current Draw | 0.06-.12 amps |
| Cross Reference | Grain-of-Wheat |
| Polarity Bias | ![]() |
| Actual Power | 1-2 Watts |
| Color Temp | Varies |
| Notes | Lionel Grain of Wheat,GW-14,8516-9MINIATURE BULB, ,14V, Wire Base, C-2V, Filament Design, 250 Average Rated Hours, Dyed Glass |