|
|
|
|||
|
|
|
|
| Lionel 55 G4-1/2 E10 7V Incandescent Bulb | |
|---|---|
| $4.99 ea | |
| Product Code: | 55-E10-7V |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Brightness | 35 Lumens |
| Common PN | 55 |
| Base Type | Miniature Screw E10 |
| No of Circuits | Single |
| No of Filaments | 1 |
| Globe Diameter | 9/16in (G4-1/2) |
| Overall Length (MOL) | 1.06in |
| Candle Power | 2.75 MSCP |
| Filament Design | C-2V |
| Average Rated Hours | 250 |
| Trade Name | Lionel |
| Beam Angle | ![]() |
| Nominal Voltage | 7 Volts |
| Voltage Range | 6-7 Volts |
| Current Draw | 0.25 Amps |
| Cross Reference | 55,55-300,E10, 55c |
| Polarity Bias | ![]() |
| Actual Power | 4.5 Watts |
| Color Temp | Varies |
| Notes | Lionel,#55 MINIATURE BULB E10 BASE 7 Volt G41/2 55-300 Lionel |