|
|
|
|||
|
|
|
|
| Lionel 53 G3-1/2 Ba9s 14.4V Incandescent Bulb | |
|---|---|
| $0.99 ea | |
| Product Code: | 53-Ba9s-14V-Painted |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Brightness | 13 Lumens |
| Common PN | 53 |
| Base Type | Miniature Screw Ba9s |
| No of Circuits | Single |
| No of Filaments | 1 |
| Globe Diameter | 7/16in (G3-1/2) |
| Overall Length (MOL) | 0.94in |
| Candle Power | 1.00 MSCP |
| Filament Design | C-2V |
| Average Rated Hours | 250 |
| Trade Name | Lionel |
| Beam Angle | ![]() |
| Nominal Voltage | 14.4 Volts |
| Voltage Range | ![]() |
| Current Draw | 0.12 amps |
| Cross Reference | 53,53-300,Ba9s, 53c |
| Polarity Bias | ![]() |
| Actual Power | 1.7 Watts |
| Color Temp | Varies |
| Notes | Lionel,#53,MINIATURE BULB,Ba9s BASE,14.4V, 14.4 Volt,0.12 Amp, G3-1/2,Miniature Screw,(Ba9s) Base, 1.50 MSCP, C-2V, Filament Design, 250 Average Rated Hours, 0.94" Maximum Overall Length,53-300 Lionel, Painted Glass |