|
|
|
|||
|
|
|
|
| Lionel 50 G3-1/2 E10 6v Halogen Bulb | |
|---|---|
| $2.99 ea | |
| Product Code: | 50-E10-6V-Halogen |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Brightness | 35 Lumens |
| Common PN | 50 |
| Base Type | Miniature Screw E10 |
| No of Circuits | Single |
| No of Filaments | 1 |
| Globe Diameter | 7/16in (G3-1/2) |
| Overall Length (MOL) | 0.94in |
| Candle Power | 1.40 MSCP |
| Filament Design | C-2V |
| Average Rated Hours | 250 |
| Trade Name | Lionel |
| Beam Angle | ![]() |
| Nominal Voltage | 6 Volts |
| Voltage Range | ![]() |
| Current Draw | 0.2 amps |
| Cross Reference | 50,50-300,E10, 50c |
| Polarity Bias | ![]() |
| Actual Power | 2.8 Watts |
| Color Temp | Varies |
| Notes | Lionel,#50,MINIATURE BULB,E10 BASE,6V, 6 Volt, Miniature Screw |