|
|
|
|||
|
|
|
|
| Lionel 430 G4-1/2 E10 14V Incandescent Bulb | |
|---|---|
| $0.99 ea | |
| Product Code: | 430-E10-14V-Dyed |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Brightness | 25 Lumens |
| Common PN | 430 |
| Base Type | Miniature Screw E10 |
| No of Circuits | Single |
| No of Filaments | 1 |
| Globe Diameter | 9/16in (G4-1/2) |
| Overall Length (MOL) | 1.06in |
| Candle Power | 2.00 MSCP |
| Filament Design | C-2V |
| Average Rated Hours | 250 |
| Trade Name | Lionel |
| Beam Angle | ![]() |
| Nominal Voltage | 14 Volts |
| Voltage Range | ![]() |
| Current Draw | 0.25 Amps |
| Cross Reference | 430,430-300,E10,430c |
| Polarity Bias | ![]() |
| Actual Power | 3.5 Watts |
| Color Temp | 3000K |
| Notes | 430 MINIATURE BULB MINIATURE SCREW BASE - 14 Volt, 0.25 Amp, G-4 1/2 Miniature Screw (E10) Base, C-2R Filament Design. 250 Average Rated Hours, 1.06" Maximum Overall Length. 430-300 Lionel |