|
|
|
|||
|
|
|
|
| Lionel 407 E10 5V Flashing Bulb | |
|---|---|
| $4.99 ea | |
| Product Code: | 407-E10-5V-Clear |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Brightness | 17 Lumens |
| Common PN | 18891 |
| Base Type | Miniature Screw E10 |
| No of Circuits | Single |
| No of Filaments | 1 |
| Globe Diameter | 9/16in (G4-1/2) |
| Overall Length (MOL) | 1.06in |
| Candle Power | 1.50 MSCP |
| Filament Design | C-2R |
| Average Rated Hours | 250 |
| Trade Name | Lionel |
| Beam Angle | ![]() |
| Nominal Voltage | 5 Volts |
| Voltage Range | 5-6 Volts |
| Current Draw | 0.20 Amps |
| Cross Reference | 407,18891 |
| Polarity Bias | ![]() |
| Actual Power | 4.5 Watts |
| Color Temp | 3000K |
| Notes | Replacement Flashing Bulbs for Lionel Railroad Crossing Gate Coin Bank 18891 |