|
|
|
|||
|
|
|
|
| Lionel 12 G3-1/2 Bi-Pin 6.3V Incandescent Bulb | |
|---|---|
| $3.99 ea | |
| Product Code: | 12-Bi-Pin-6V-Clear |
| Availability: | In stock |
| Additional Information | |
|---|---|
| Brightness | 9 Lumens |
| Common PN | 12 |
| Base Type | G4.8 G4.4 Bi Pin |
| No of Circuits | Single |
| No of Filaments | 1 |
| Globe Diameter | 7/16in (G3-1/2) |
| Overall Length (MOL) | 0.95in |
| Candle Power | .75 MSCP |
| Filament Design | C-2V |
| Average Rated Hours | 250 |
| Trade Name | Lionel, Super O |
| Beam Angle | ![]() |
| Nominal Voltage | 6.3 Volts |
| Voltage Range | ![]() |
| Current Draw | 0.16 amps |
| Cross Reference | 12,12-300,600-12-300,Bi-Pin, 12c |
| Polarity Bias | ![]() |
| Actual Power | 1 Watt |
| Color Temp | 3000K |
| Notes | Lionel Clear Bi Pin Base Light Bulb-Round |
| Common Uses | Lionel Super O Switches |